Cvetje nam vedno polepša dom, sploh pa pozimi, ko so barve narave zunaj puste in mrzle. Zdaj, ko smo na prosto posadili vse okrasne čebulice in smo poskrbeli za cvetočo pomlad v našem vrtu, je torej čas za »največjo čebulo«, ki nam bo prinesla cvetje tudi v stanovanje.
SAJENJE IN PRIPRAVA NA CVETENJE
Amarilis posadimo približno 6-8 tednov preden želimo, da bo zacvetel. Za vzgojo doma je precej enostaven, vsi navdušenci pa ga lahko pripravite tudi do cvetenja prihodnje leto.
Najboljša velikost lončka za sajenje je takšna, da bo med čebulico in robom lončka ostalo le približno dva centimetra prostora.
Čebulico posadimo tako, da je bo približno tretjina do polovica gledala ven. Po sajenju čebulico zalijemo, nato pa lonček postavimo v temo ali prekrijemo s časopisnim papirjem. Enkrat tedensko preverimo, če prst ni preveč izsušena ter jo po potrebi zalijemo.
Pomembno je tudi, da prostor, kjer imamo čebulico ni prehladen, saj je to rastlina toplih krajev in za razvoj cveta ne potrebuje hladnega obdobja, kot na primer tulipani, narcise in ostale spomladi cvetoče čebulnice.
ZAČETEK RASTI
Ko se na vrhu čebulice pojavijo tanki ploščati zeleni listi, cvetno steblo z zadebeljenim vrhom ali pa kar oboje, pričnemo s pogostejšim zalivanjem. Vendar ne pogosteje, kot na tri dni.
CVETENJE
Ko cvetno steblo požene 6 do 8 cm v višino, začnemo lonček postopoma prestavljati na svetlejše mesto, pri velikosti 10 cm pa rastlina potrebuje že veliko svetlobe.
Rastlina ima lahko enega ali več cvetnih stebel, na vsakem pa tudi do šest cvetov ali več, ki se odpirajo v razmaku nekaj dni.
Odcvetele svetove sproti odstranjujemo. Ko odcvetijo vsi cvetovi, steblo odrežemo in takrat običajno že prične poganjati naslednje, ki bo dalo nove cvetove. Koliko stebel bo pognalo in koliko cvetov bo na njih, pa je odvisno tudi od velikosti čebule. Večja čebula bo dala več cvetov in stebel in nam tako zagotovila dolgotrajnejše cvetenje.
DA BO CVET OSTAL ŠE DOLGO
Med cvetenjem amarilis prestavimo v nekoliko hladnejši prostor, na temperaturo med 18 in 20°C, saj bo tako cvetel dlje časa. Umaknemo ga tudi z direktnega sonca. Zalivamo ga redno, vendar ne preobilno.
ZA CVETENJE PRIHODNJE LETO
Ko amarilis odcveti, pustimo preostale liste na rastlini, saj si v tem času čebulica nabira zalogo hranil za cvetenje in rast v prihodnjem letu. Poleti amarilis postavimo na prosto, lahko ga tudi posadimo kar skupaj z lončkom.
Ob koncu poletja ga spet prenesemo v zaprt prostor. Postopoma ga vedno manj zalivamo ter po nekaj tednih z zalivanjem popolnoma prenehamo. Ko bodo listi porumeneli in se posušili jih porežemo, čebulico presadimo v nov lonček in nekaj tednov pustimo počivati v nekoliko hladnejšem prostoru, na primer v kleti.
SPET NA ZAČETKU …
Šest do osem tednov preden želimo da amarilis zacveti, vzamemo lonček iz kleti, zgornjo tretjino čebulice očistimo prsti, jo zalijemo ter lonček pokrijemo ali ga postavimo v temen prostor na običajno temperaturo. Pričenja se novo obdobje čakanja na cvetenje.
Uživajte!
Alma
p.s.
V primeru, da potrebujete našo strokovno pomoč, bomo zelo veseli vaših vprašanj na: info@almaidesign.com